10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia również świętujemy Dzień Ochrony Praw Dziecka.
Właśnie pierwszą przyjętą deklarację na temat praw człowieka przez Organizację Narodów Zjednoczonych był dokument „Powszechna Deklaracja Praw Człowieka”, którą uchwalono 10 grudnia 1948 roku w paryskim Palais de Chaillot.
53 kraje ze wszystkich regionów świata są reprezentowane w Komisji Praw Człowieka. Co roku Komisja Praw Człowieka ONZ obraduje w Genewie, przez 6 tygodni.
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka liczy 30 artykułów. W Deklaracji mowa m.in. o prawach: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innym kraju w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych.
Konwencję Praw Dziecka, uchwaloną przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 1989 roku ratyfikowało 183 krajów (do września 1997 roku). Tą umowę dotyczących praw człowieka ratyfikowała największa liczba państw. Polska jako pierwsza wystąpiła z inicjatywą zawarcia międzynarodowej umowy na temat praw dziecka.