zmiana nazwiska dziecku, co powiedziec w szpitalu? pomocy
- Zarejestrowany: 31.01.2011, 11:22
- Posty: 140
witam, mam powazny problem zaszlam w ciaze planowana po jakos :) zaczely sie problemy u mojego narzeczonego, zmarl tata, okazalo sie ze w firmie budowlnej jego wykryto jakies niejasnosci i dostali ok 200tys zl kary, kazdy zrzekl sie spadku po nim ale okazalo sie ze zadluzenie przechodzi na dzieci oststnio rozprawa byla ale po czesci bo nie bylo jakis tam ludzi i sedzina powiedziala do mojego narzeczonego ze moje dziecko ktore jeszcze sie nie urodzilo juz jest obciazone tym zadluzeniem bo zrzekniecie sie przez mojego narzecoznego prawa do spaku nastapilo po tym jak juz wiedzial ze bedzie tatusiem, dlatego nie wiemy co robic wstrzymlismy sie ze slubem ze wzgledu na zalobe ale teraz doszlo jeszcze to i nie wiem nie chce aby przez ich problemy ja i dziecko ucierpialo i ciagac sie pozniej po sadach wiec pytam czy jesli dam nazwisko moje w urzedzie gminy pozniej bez problemu bedzie mozna zmienic i czy bedzie to pozniej przeszkoda? a co powiedziec w szpitalu? :( pozdrawiam
- Zarejestrowany: 06.06.2010, 10:45
- Posty: 9066
Witaj, przykro mi z powodu taty.
Ale do rzeczy... spadku Twoje dziecko i tak będzie musiało się zrzec sądownie. Znajoma musiała ustalić kuratora dla dziecka niespełna rocznego, który w imienu dziecka musiał się zrzec spadku.
Jeśli chesz dać swoje nazwisko w urzędzie gminy to ojciec dziecka i tak musi na to wyrazić zgode. Ze zmianą nie powinno być problemów o ile oboje na to wyrażacie zgodę. W szpitalu dziecko będzie mieć Twoje, takie jak masz w książeczce ciąży.
Spadek w ciągu 6 miesięcu można odrzucić. Poniżej wklejam odpowiedź naszego eksperta prawinka w tej sprawie:
Sprawę reguluje przepis art. 1012 Kodeksu cywilnego. Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
W uproszczeniu - w pierwszym przypadku dziedziczy się wszystko (włącznie z długami i zobowiązaniami spadkodawcy), w drugim dziedziczy się to, to pozostanie po spłaceniu długów spadkowych spadkodawcy, w trzecim z kolei skute jest taki jakby spadkobierca nie dożył otwarcia spadku. Oświadczenie o przyjęciu wprost lub przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza albo też odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziano się o powołaniu do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Co do nazwiska to możesz oczywiście dać własne. Ale po jakimś tam czasie trzeba będzie przeprowadzić sprawę o ustalenie ojcostwa.
Najlepiej zatem jakbyście zasięgnęli opini adwokata.
- Zarejestrowany: 16.06.2011, 06:42
- Posty: 219
WItaj serdecznie, co do za sędzia wam takich głupot nagadał. Na nieletnich spadkobierców przechodzi tylko spadek z dobrodziejstwem inwentarza co mniej więcej oznacza tylę że dzieci nie mogą być obciążone żadnymi długami. Co najwyżej nie doataną nić. Tak jak pisała poprzedniczka Twój narzeczony ma pół roku by zrzec się spadku ( u notariusza) następnie od daty zrzeczenia się spadku narzeczonego twoje dziecko a mianowicie ty masz czas na zrzeczenie się spadku w imieniu nieletniego:) piszesz pismo do sądu z wnioskiem ZEZWOLENIE NA DOKONANIE CZYNNOŚCI PRZEKRACZAJĄCEJ ZAKRES ZWYKŁEGO ZARZĄDU MAJĄTKIEM DZIECKA. po otrzymaniu prawomocnego postanowienia rónież wybierasz się do notariusza w spr. dziecka. Nazwisko nie ma tu nic do rzeczy kochana:) :) :) :) więć spokojnie ...... :) :) Tak jak mówię na dziecko i tak nie przejdą długi:) :)
- Zarejestrowany: 15.01.2010, 07:37
- Posty: 2849
Nie wiem jak to jest dokładnie, ale jak zmarła mama mojej przyjaciółki i okazało się, że ma kredyt w banku do spłacenia, to całe rodzeństwo zrzekało się spadku. Potem musieli w imieniu swoich dzieci też zrzekać się spadku. Podobno taki spadek (dlug) przechodzi na dzieci - wnuki. Nie było to bardzo trudne do załatwienia. Myślę, że powinnaś pójść do jakiegoś prawnika i on wytłumaczy ci wszystko.