zasiłek macierzyński na etacie i własnej działalności
- Zarejestrowany: 07.01.2013, 10:12
- Posty: 1
Witam, mam pytania odnośnie takiej sytuacji: obecnie moja żona pracuje (ponad 3 lata )na pełny etat otrzymując co miesiąc około 1350 zł netto, od lutego zamierza otworzyć dodatkowo własną działalność gospodarczą , czy to prawda,że na ZUS od tej działalności będzie musiała opłacać jedynie składki zdrowotne? co ze składkami na ubezp. chorobowe czy będzie mogła wybrać dobrowolne ich opłacanie np. od najwyższej podstawy by móc obiegać się o najwyższy zasiłek macierzyński (obecnie jest w 3 miesiącu ciąży)? czy będzie jej przysługiwał jakikolwiek zasiłek macierzyński z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej? czy możliwe jest że otrzyma 2 zasiłki macierzyńskie jeden z działalności gospodarczej drugi z etatu? jakie byłyby składki z działalności żeby mogła otrzymać maksymalny macierzyński (około 5 tys. zł)? co należy ewentualnie zrobić żeby żona mogła otrzymać drugi zasiłek macierzyński niezależny od tego z tytułu pełnego etatu? co w przypadku gdyby zatrudniła się na 1/4 etatu w innej firmie i tam pobierała wyższe wynagrodzenie czy przysługiwałby jej drugi zasiłek macierzyński oraz chorobowe? Z góry dziękuję za porady
Zgodnie z art. 9 ust 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jeżeli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę spełniają jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy. Z dalszej treści powyższego przepisu wynika, iż w wypadku wystąpienia kilku tytułów do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentownym u osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę i objętej obowiązkowo tymi ubezpieczeniami na podstawie stosunku pracy, osoby takie mogą dobrowolnie wnioskować o objęcie ich ubezpieczeniem emerytalnym i rentownym także z pozostałych tytułów. Jednakże ubezpieczenie to będzie miało charakter dobrowolnego i nie będzie powodowało uprawnienia do objęcia się dodatkowym ubezpieczeniem chorobowym. Wynika to z art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Zgodnie z ust. 1 art. 11 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Natomiast zgodnie z ust. 2 powyższego przepisu osoby prowadzące poza rolniczą działalność gospodarczą mogą na swój wniosek dobrowolnie poddać się ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowy. Osoba będąca pracownikiem i podlegająca z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nie może więc jednocześnie podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ponieważ niezależnie od tego, czy równocześnie wykonuje inną działalność, obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych wypływa wyłącznie ze stosunku pracy (art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Nie jest więc objęta przymusem takich ubezpieczeń z innych tytułów, w tym wymienionych w art. 11 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a zatem nie spełnia warunku umożliwiającego przystąpienie dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego.
Na podobną okoliczność przytoczonego stanu faktycznego wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 października 2008r. w sprawie II UK 32/08, gdzie została wyprowadzona teza, iż podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego.
- Zarejestrowany: 04.09.2009, 08:40
- Posty: 38