Wątek:
Co z mieszkaniem po odejściu męża?
5odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 4408Anonim (samotna)Poziom:
- Zarejestrowany: 31.01.2010, 09:26
- Posty: 21500
Mieszkam w domku jednorodzinnym wraz z dwójką dzieci, który jest zapisany na mojego męża, który tydzień temu odszedł od nas do innej kobiety. Twierdził, że zostawia nam wszystko i nic od nas nie chce. W banku załatwiłyśmy z córką i z mężem wszystkie formalności, by nie mógł wybierać pieniędzy, ale boimy się, że upomni się o dom, który fakt faktem jest jego (w świetle prawa, bo utrzymujemy go razem, remonty były robione ze wspólnych pieniędzy), bo skoro ta kobieta namówiła go na odejście z domu to w końcu możliwe, że będzie chciała również dom. Co mogę zrobić by być spokojną, że mąż nie pozbawi nas dachu nad głową? Czy można podpisać z nim jakieś oświadczenie, że odchodzi i zostawia nam dom i zrzeka się praw do niego? Czy może wystarczy jakieś inne pismo?
Kuj żelazo, póki gorące i jemu zależy na odejściu.Ale wszystko rób notarialnie i najlepiej na Ciebie i na córkę. Warto się pokusić o sporządzenie aktu notarialnego darowizny na Waszą rzecz. Nie przegap tego. Bo na 100% za jakiś czas nie będziesz miała gdzie mieszkać.
Anonim (samotna)Poziom:
- Zarejestrowany: 31.01.2010, 09:26
- Posty: 21500
2
Ale czy da się obejść bez sprawy w sądzie i opłaty podatku od darowizny?
Anonim (samotna) napisał 2010-04-21 21:07:58
NIe da się - każda umowa notarialna jest płatna. To nie sąd.
Opłata za darowiznę również jest sprawą administracyjną prowadzoną przez urząd skarbowy.
Oświadczenie jest ważne podczas podpisania w obecności dwóch świadków po jednym na każdą stronę - jest to traktowane jako umowa.
Twój mąż ma prawo nawet Cię wymeldować jako jedyny właściciel.
Nie jest łatwo i prawnie nadal jest on Twoim mężem - bo jak sądzę nie macie rozwodu. Więc nadal obowiązuje wspolnośc majątkowa - a co za tym idzie wszystko jest wasze wspólne.
do sprawy rozwodowej nic nie wywalczysz - chyba , że zasądzisz sprawę alimentacyjna i rodzielności majatkowej a to wiąże sę z kosztami.
Nie jestem prawnikiem - jednak sam się rozwodziłem, i co nieco pamiętam.Ale czy da się obejść bez sprawy w sądzie i opłaty podatku od darowizny?
Anonim (Alli)Poziom:
- Zarejestrowany: 17.01.2010, 18:30
- Posty: 3823
4
Darowiznę może zrobić tylko właściciel ,a nie użytkownik... skoro dom jest tylko i wyłącznie męża to tylko on ma prawo nim rozporządzać... Pani co najwyżej przysługje zwrot udokumentowanych,poniesionych kosztów na majątek Męża
Dopóki jesteście małżeństwem obowiązuje was ustawowa wspólność majątkowa, która ustaje na mocy orzeczenia sądu (rozwód lub zniesienie wspólności majątkowej przed sądem rejonowym) albo w drodze umowy zawartej w formie aktu notarialnego. Mimo więc uniemożliwienia mężowi korzystania ze wspólnego konta, stan środków na tym koncie na dzień ustania wspólności będzie do podziału tak samo jak reszta majątku wspólnego - decydujący jest stan na dzień ustania wspólności. Warto pomyśleć o zniesieniu wspólności ustawowej już teraz. Najlepszym i najszybzym choć może nie najtańszym rozwiązaniem jest zniesienie wspólności u notariusza (ok.400 zł) i zawarcie umowy darowizny oczywiście w formie aktu notarialnego, na mocy której mąż daruje Pani lub Pani i dzieciom nieruchomość będącą jego osobistym majątkiem. Sporządzenie oświadczenia bez zachowania formy aktu notarialnego nie będzie tu wystarczające, chyba, że będzie dotyczyło jedynie zgody na bezpłatne korzystanie z nieruchomości (użyczenie). O koszty sporządzenia umowy darowizny proszę dowiadywać się bezpośrednio u notariusza, stawki maksymalne określone są w przepisach i uzależnione są od wartości nieruchomości. Gdyby nie doszło do porozumienia, w ewentualnej sprawie o podział majątku po ustaniu wspólności małżeńskiej, może się Pani domagać zwrotu połowy nakładów poczynionych na majątek osobisty męża z waszego majątku wspólnego. Kwestie wzajemnych rozliczeń są dośc zawiłe i ich wyjaśnienie wymagałoby szerszego opisu Pani sytuacji. Przypomnę tylko, że stweirdzenie winy męża w rozwodzie nie będzie rzutować na kwestie związane z podziałem majątku. Ma za to wpływ na zakres obowiązku alimentacyjnego męża wobec Pani bowiem inne są wówczas przesłanki przyznania alimentów na współmałżonka.