Jak napisać rozprawkę po angielsku?Kategorie: Rozwój, Zainteresowania Liczba wpisów: 1, liczba wizyt: 5970 |
Nadesłane przez: victoriat dnia 14-02-2020 10:51
Napisanie dobrej rozprawki nie jest łatwym zadaniem. Ze względu na narzucony rygorystyczny styl nie pozostawia nam wiele swobody w kwestii lirycznego ubrania swoich myśli w słowa, a do tego wszystkie opinie MUSZĄ być poparte rzetelnymi, prawdziwymi i jasno przedstawionymi dowodami. Dodajmy do tego jeszcze limit słów i okazuje się, że ten styl jest bardzo ograniczający. Nic dziwnego, że ta forma nie należy do naszych ulubionych form wypowiedzi.
Istnieje jednak pozytywna strona tego rygorystycznego stylu wypowiedzi: dzięki jasnym zasadom, co do tego jak się pisze esej, w Internecie znajdziemy mnóstwo artykułów o tym, jak napisać esej krok po kroku i sporo przykładów rozprawek na mnóstwo różnych tematów. Jak pisać esej może podpowiedzieć Ci też korepetytor, zarówno tan na żywo, jak i taki znaleziony online. Jego usługi możesz wykupić jednorazowo, na np. godzinę w serwisach takich jak buki.org.pl, skonsultować z nim zasady pisania i wyjaśnić swoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że korepetytor nie napisze pracy za Ciebie, jest tam tylko by Ci to zadanie ułatwić.
Rodzaje rozprawek po angielsku
Wyróżniamy zasadniczo dwa typy rozprawek:
Niezależnie od rodzaju rozprawki, który piszesz, musisz zastosować się do ogólnych zasad, które rządzą tą formą pisarską:
Zasady pisania rozprawki po angielsku
Styl rozprawki jest formalny i rygorystyczny, co w połączeniu z limitem słów i wyrażeniami, których koniecznie musisz użyć, by chociażby zacząć przedstawiać swoją opinię ( „uważam, że…” w każdej możliwej formie), jest bardzo ograniczające. Pisząc rozprawkę, szczególnie tę dłuższą, nagle okazuje się, że takich stwierdzeń nie będzie zbyt dużo i trzeba nieźle się napocić, żeby nie powtarzać w kółko tego samego zwrotu.
Co więcej, wymaga się od nas używania zdań złożonych, z odpowiednimi spójnikami i z zachowaniem odpowiedniej formy takiej wypowiedzi oraz należytej interpunkcji. Sprawdzający rozprawki lubują się też w wyrażeniach użytych dla podkreślenia kontrastu między argumentami takich jak however, even though, although, hence oraz efetywnie przedstawiających kontrargumenty (m.in. additionally, on the other hand, moveover, what is more). Niedozwolone jest również potoczne słownictwo (nawet tzw. phrasal verbs!) oraz formy skrócone (jak it’s zamiast it is).
Dodatkowych punktów przysporzy nam również użycie strony biernej (it is believed, what has been observed itd). Przyda się również słownik, by znaleźć bardziej wyszukane słownictwo zastępujące nasze ulubione, lecz nieformalne i nadużywane zwroty. Pamiętajmy jednak, by upewnić się, że nowych słów używamy w poprawnym kontekście, ponieważ, chociaż po polsku słowo może oznaczać to samo, nie ma nic gorszego jak próba zabłyśnięcia wyrafinowanym, lecz nietrafionym wyrazem.