Marta i CodziennośćKategorie: Zainteresowania, Dom i ogród Liczba wpisów: 15, liczba wizyt: 26829 |
Nadesłane przez: marta-leszczak 12-04-2017 14:08
Wiosna to pora, kiedy wszystko budzi się do życia. Także w naszym domu jest ona widoczna. Zaczynamy wiosenne porządki w szafach, a także pomieszczeniach w domu. Jednymi z elementów, na które zwracamy szczególną uwagę po zimie są okna. Jednak nie tylko mycie szyb i czyszczenie ram okiennych jest ważne. Należy pomyśleć również o konserwacji okien, które mogą wymagać specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, by znów przez długi czas cieszyły nas nie tylko nieskazitelnym wyglądem, ale też swoją funkcjonalnością.
Odpowiednie mycie okien
Okien nie należy traktować żadnymi mocnymi środkami chemicznymi, które mogłyby naruszyć ich strukturę. Wystarczy użyć zwykłego płynu do mycia szyb, który powinien sobie poradzić z czyszczeniem szyb, jak i framugi, kiedy wykonujemy te czynności regularnie. Przy większych zabrudzeniach można zaś użyć innego detergentu np.: płynu do mycia naczyń, ciepłej wody i miękkiej ściereczki. Okno powinno ładnie się wyczyścić i nie zajmie nam to wiele czasu. Do mycia okien nie należy stosować żadnych środków o konsystencji proszku czy innych elementów ściernych, które mogą je porysować i uszkodzić. Ponadto najlepsza do mycia okien jest pochmurna pogoda, co może być nie lada zaskoczeniem. Większość z nas na wiosenne porządki wybiera dni słonecznie, nie zdając sobie sprawy, że płyny czy woda po prostu szybciej wysychają i utrudniają czyszczenie.
Konserwacja okuć i uszczelek
Przygotowanie okien na sezon letni nie powinno jednak uciekać się tylko do ich umycia. Aby okna służyły nam jak najdłużej należy się skupić na ich stanie technicznym. Bardzo ważna jest regulacja okuć systemów okienno-drzwiowych. Nie jest to wcale trudna czynność. Najpierw należy sprawdzić, czy żadna z części okna nie jest obluzowana lub zużyta. Następnie zwróćmy uwagę na wygląd całego okna. Warto nawet zwrócić uwagę na jego położenie, w czym może nam pomóc poziomica. Podczas użytkowania profile są narażone na wiele czynników, które mogą doprowadzić do obniżenia skrzydła okna. Wówczas może ono niewłaściwie pracować w ramie i co za tym idzie, szybko ulec awarii. W przypadku obniżenia się skrzydła okna, należy po prostu dokręcić jego śruby znajdujące się przy zawiasach. Po regulacji sprawdzamy czy okno płynnie się zamyka. Żadne z jego elementów nie mogą o siebie ocierać ani utrudniać zamknięcia skrzydła. Na koniec warto wszystkie elementy ruchome naoliwić, by odpowiednio pracowały. Drugi ważny element okna to uszczelki. Ich konserwacja jest kluczowa zimą, jednak nie zaszkodzi również latem. Należy je zabezpieczyć specjalnym preparatem, który chroni je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Przedłuża on także żywotność uszczelki, która cały czas musi być elastyczna i jednolita dla prawidłowego funkcjonowania okna. Po jakimś czasie i tak będzie ona wymagała wymiany, ale możemy tę chwilę znacznie opóźnić. Czas zużycia uszczelek zależy w dużej mierze od ich materiału wykonania, ale też ich odpowiedniej konserwacji.