ZdrowieKategorie: Eko i zdrowie Liczba wpisów: 6, liczba wizyt: 28167 |
Nadesłane przez: natalina4 11-03-2013 14:51
Nagle zaczyna cię kręcić w nosie . Myślisz , że to przeziębienie . Nie wiadomo , skad pojawia się katar . Dla jednych to oznaka infekcji , dla innych zapowiedź koszmaru , jaki czeka ich aż do jesieni . Już od połowy lutego zaczynają kwitnąć drzewa liściaste , w maju rozkwitają iglaki , w czerwcu jest chwila spokoju , ale za chwilę zaczynają pylić trawy i chwasty . Jeśli jesteś alergikiem , bezpiecznie możesz poczuć się dopiero w pażdziernku .
To stan zapalny błony śluzowej nosa . Nie wywołały go - jak w przypadku zwykłego kataru - bakterie czy wirusy , tylko pyłki i rośliny . To twój układ odpornościowy traktuje je jak wroga i wysyła przeciw nim przeciwciała , które znajdują się we krwi . Kiedy wiążą się one z alergenem , wówczas z komórek przechodzi do krwi histamina - substancja , która odpowiada za to , że kichasz , łzawią ci oczy , drapie w gardle i kapie ci z nosa . Na katar sienny , czyli pyłkowicę cierpi co piąty polak .
Najlepsze sposoby na katar .
Unikaj wroga .
W myśl zasady : Nie ma alergenu , nie ma alergii . Omijaj więc rosliny których pyłki mogą cię uczulać . Po przyjściu do domu weź prysznic , zmień ubranie , starannie oczyść włosy . Częst wietrz mieszkanie , najlepiej po deszczu . Często zmywaj podłogi i odkurzaj meble . Gdy kwitną rośliny , na których pyłki jesteś uczulona , staraj się spać przy zamkniętym oknie .
Usuń alergeny z nosa .Musisz je porządnie wypłukać . Najlepiej za pomocą izotonicznych roztworów wody morskiej albo soli fizjologicznej . Preparaty te przy okazji również nawilżają podrażnioną śluzówkę .
Miej pod ręką leki antyhistaminowe Łagodzą świąd oraz hamują katar .
Sięgnij po zioła .Katar sienny łagodzi lepiężnik różowy . Roślina ta zawiera petazynę - substancję o działaniu przeciwhistaminowym .
Odczulanie , czyli immunoterapia swoista .Zmniejsza nasilenie objawów i hamuje rozwój choroby . Immunoterapia polega na podawaniu coraz większych dawek alergenu . W ten sposób przyzwyczaja się do niego organizm . Często szczepionka dobierana jest indywidualnie do rodzaju uczulenia .